Jakie zalety mają trociny jako ściółka?

Trociny to produkt uboczny z obróbki drewna. Można je wykorzystywać na wiele różnych sposobów, w tym m.in. jako ściółkę. Jakie ta ostatnia ma zalety? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółów w tym zakresie.

Główne zalety ściółki z trocin – dlaczego warto ją stosować?

Ściółka jest warstwą, która okrywa glebę. Umieszcza się ją przede wszystkim po to, aby zapobiegać zachwaszczeniu, a także niwelować negatywne czynniki siedliskowe na danym terenie. Doskonale sprawdzą się do tego celu suche trociny, które mają takie zalety jak:

  • ochrona podłoża przed wysychaniem,
  • zabezpieczenie przed wyrastaniem chwastów,
  • korzystny wpływ na rozwijanie się dobrych dla roślin mikroorganizmów,
  • ochrona przed zaskorupianiem się gleby,
  • doskonała izolacja termiczna,
  • ograniczony wpływ na skład podłoża, w tym jego delikatne zakwaszenie.

Dodatkowo trociny to produkt w pełni naturalny, który nie oddziałuje w sposób negatywny na środowisko oraz podczas rozkładu nie wydziela szkodliwych substancji organicznych. Warto wspomnieć również o cenie, która jest niska. Dzięki temu produkty tego typu można wykorzystywać w przypadku naprawdę dużej przestrzeni ogrodowej.

Z jakiego drewna stosować trociny na ściółkę?

Trociny różnią się przede wszystkim w zależności od tego, z jakiego drewna są pozyskiwane. W przypadku tych z drzew iglastych, właściwie od razu można umieszczać je w ogrodzie lub mieszać z ziemią. Jeśli natomiast chodzi o trociny z drzew liściastych, to raczej nie zaleca się, aby rozsypywać je świeże. Powodem jest to, że zawierają one garbniki mogące spowalniać proces rozwoju roślin. Aby temu zapobiec trociny powinny być kompostowane, najlepiej z dodatkiem substancji azotowej.

Jak widać trociny jako ściółka to wiele praktycznych zalet. Taki produkt posiadamy również w naszym asortymencie, a oferowany posiada certyfikat FSC. Surowiec jest dodatkowo pakowany w worki mające pojemność 60 litrów, co ułatwia przewożenie oraz przechowywanie. Zachęcamy do kontaktu, aby poznać szczegóły naszej oferty.

Polityka prywatności