Jakie wybrać trociny do stajni dla koni?

Od tysięcy lat konie służą człowiekowi do przemieszczania się i spędzania wolnego czasu. Są również pomocne w pracy oraz stymulują do ćwiczeń, które umożliwiają odzyskanie sprawności ruchowej. W czasie wolnym od pracy przebywają w stajni. Aby zapewnić im komfort i wygodę, każdy boks należy zaopatrzyć w odpowiednią dla danego konia ściółkę. Czym kierować się przy jej wyborze?

Wybór odpowiedniej ściółki

Rodzaj ściółki, ale również częstotliwość jej wymiany, sposób ścielenia oraz ilość ściółki w boksie ma wpływ na samopoczucie, zdrowie i kondycję konia. Nie ma jednej, idealnej ściółki – alternatywę dla tradycyjnego ścielenia słomą stanowić mogą trociny, ściółka papierowa, torf, ściółka lniana, pellet, czyli granulat drzewny oraz gumowe maty. Każda z metod ścielenia posiada zarówno zalety, jak i wady. Decydując się na jeden z rodzajów ściółki, należy kierować się indywidualnymi kryteriami i wziąć pod uwagę przede wszystkim zdrowie konia. Ściółkę trzeba dość często zmieniać, dlatego nie mając dużego budżetu, nie można wybierać wariantów najdroższych. Jednocześnie nie można też oszczędzać na jakości ściółki – przy zakupie istotna jest chłonność, walory żywieniowe i wypoczynkowe. Warto również pamiętać, że każda ściółka wymaga odpowiedniego sposobu przechowywania. Z tego powodu trzeba zadbać o miejsce przeznaczone do składowania ściółki oraz utylizacji obornika.

Zalety ściółki z trocin

Ściółka z trocin stanowi alternatywę dla słomy. Skąd takie zainteresowanie tym materiałem? Trociny nie pylą się tak jak słoma, dlatego są idealne dla koni z alergiami i problemami związanymi z układem oddechowym. Ponadto, ponieważ nie są jadalne, wykorzystuje się je w boksach koni otyłych oraz ze skłonnościami do kolek. Trociny  dobrze wchłaniają wilgoć oraz redukują nieprzyjemny zapach. Dodatkowo ściółka z trocin jest estetyczna, a same trociny łatwe w przechowywaniu i użytkowaniu. Łatwo je kupić. Należy jednak pamiętać, aby nie wybierać trocin, które są pozostałościami z tartaku, ponieważ nie są one dedykowane dla koni.

Polityka prywatności