Jakie trociny wybrać dla gryzoni?

 

Trociny to technicznie rzecz biorąc drobne wióry, powstające jako odpad w wyniku obróbki drewna: cięcia, strugania czy toczenia. Jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej dla osób, które hodują w swoich domach gryzonie. Dla nich trociny to bardzo ważny i relatywnie niedrogi sposób na stworzenie swoim pupilom ciepłego i przyjemnego legowiska. Jednak, jak to zwykle bywa, także i trociny przeznaczone dla gryzoni nie mogą być przypadkowego pochodzenia. Zatem jakie trociny wybrać w sytuacji, w której mają być one przeznaczone dla gryzoni?   

Jakich trocin powinniśmy unikać?

Skupmy się na początek na tym, czego unikać biorąc pod uwagę wybór trocin dla gryzoni. Tutaj podstawą jest informacja, że źle dobrane trociny mogą być dla zwierzaka niebezpieczne, na przykład uczulać go, podrażniać jego oczy, a nawet powodować problemy z układem oddechowym. W końcu to właśnie w trocinowej ściółce gryzoń przebywa praktycznie cały czas.

Unikajmy zatem trocin słabej jakości, zwłaszcza gdy są sklasyfikowane w niższych kategoriach. Niewskazane są także trociny zapachowe – w końcu nie są już one produktem w 100% naturalnym. Sprawdzajmy też, czy trociny, które chcemy nabyć, są dobrze odpylone oraz posiadają odpowiednią wielkość. To ważne, ponieważ zbyt duże i grube trociny mogą po prostu ranić gryzonia w łapki. Tego nie chciałby doświadczyć żaden miłośnik tych małych zwierzaków.

Jakie trociny najlepiej wybrać?

Na co więc się zdecydować wybierając trociny dla naszych pupili? Przede wszystkim sięgajmy po trociny z drewna liściastego, pozbawionego żywicy. Te pochodzenia iglastego mogą wywoływać u gryzonia wspomniane wcześniej problemy. Ważne także, aby trociny takie były jak najlepiej wysuszone, wtedy będą skutecznie absorbować wilgoć oraz brzydkie zapachy. Najlepiej więc aby były to produkty całkowicie naturalne i przygotowane dokładnie do tego, do czego mają być przeznaczone, czyli do kontaktu z gryzoniem. Sięgajmy zatem po produkty oferowane przez sprawdzoną firmę. Unikniemy wtedy ryzyka kupienia trocin niewiadomego pochodzenia, które nie powinny być przeznaczone do hodowania gryzoni.

Jeśli wprowadzimy te rady w czyn, to zadowoleni będziemy my, ale przede wszystkim szczęśliwy będzie nasz gryzoń i odpłaci nam zdrowiem oraz miłością.

Polityka prywatności