Jakie są główne rodzaje ściółek?

Ściółkowanie polega na przykrywaniu zewnętrznej warstwy gleby warstwą materiału organicznego lub nieorganicznego. Takie działanie przynosi roślinom wiele korzyści.

Czym jest ściółka i jakie ma znaczenie?

Doświadczeni ogrodnicy zdają sobie sprawę z tego, że ściółkowanie gleby pozwala na zaoszczędzeniu czasu potrzebnego do wykonywania prac pielęgnacyjnych w zieleńcu. Proces zapobiega rozrostowi chwastów. Tym samym ułatwia utrzymanie ładu i porządku w ogrodzie. Ponadto ściółki organiczne pomagają w utrzymywaniu wilgoci w glebie. Rozkładająca się materia organiczna przyciąga pożyteczne zwierzęta, takie jak na przykład dżdżownice, które korzystnie oddziaływają na glebę. Warstwa ściółki z trocin chroni także glebę przed nadmiernym nagrzewaniem, jak również przemarzaniem korzeni. Ściółkowanie ma pozytywny wpływ na mikroorganizmy, dzięki czemu gleba jest zdrowsza, a przez to rośliny są piękne i lepiej rosną.

Jakie są rodzaje ściółek?

Pojęcie ściółki jest nawiązaniem do przyrody i bierze swój początek z lasu. Tak określana jest warstwa leżąca bezpośrednio na glebie, którą worzą liście, a nawet drobne gałązki, igliwie, nasiona, pióra i kawałki sierści. Wszystko to tworzy rodzaj zabezpieczenia przed uszkodzeniem, nadmiernym parowaniem czy przemarznięciem gleby. Ściółka w ogrodzie jest mniej złożonym zestawieniem, ale jej rola jest także bardzo ważna. Najczęściej stosowane w ogrodzie, są ściółki ekologiczne, pochodzenia naturalnego wykonane z materiałów organicznych, takich jak kora sosnowa, trociny, kompost, chipsy kokosowe czy naturalne maty jutowe ze słomy lub bambusa. Trudno uprawiać jakiekolwiek rośliny bez ściółki na rabacie. Goła ziemia będzie bardzo szybko wysychać, a wyrastające chwasty będą zabierać roślinom składniki odżywcze. Położona w odpowiednio grubej warstwie ściółka na przykład z suchych trocin jest doskonałym sposobem na zmniejszenie parowania wody z gleby. Możemy się w nie zaopatrzyć w Zakładzie Produkcyjno-Handlowym Ryszard Bigus.

Polityka prywatności