Jak w piecu węglowym palić trocinami?

Trociny to doskonałe podłoże dla gryzoni, wydajny nawóz organiczny oraz… skuteczny materiał grzewczy. Producenci materiałów grzewczych bardzo chętnie wykorzystują trociny do produkcji paliwa opałowego, takiego jak pellet lub brykiet. Sprawdźmy, jakie korzyści niesie za sobą palenie trocinami i jak wykorzystać ten opał w piecu węglowym.

Trociny jako materiał grzewczy

Pellet i brykiet z trocin to skuteczne paliwa opałowe, które mogą być stosowane w urządzeniach grzewczych dedykowanych do spalania węgla lub drewna. Trociny są w pełni bezpieczne dla zdrowia domowników, ponieważ nie są klejone przy pomocy substancji chemicznych, tylko prasowane pod dużym ciężarem. Co ciekawe, na rynku dostępne są piece przeznaczone wyłącznie do spalania trocin m.in. trociniaki, czyli wolnostojące piece zasilane za pomocą wymiennego wkładu na czas palenia. W zależności od objętości trocin urządzenie może grzać nieustannie przez całą dobę z zachowaniem bardzo wysokiej efektywności pracy.

Modernizacja pieca węglowego

Najlepszym sposobem na poprawę jakości spalania i zwiększenie mocy podażowych jest modernizacja pieca węglowego. Niekiedy prosta interwencja wystarczy, aby ze starego kotła węglowego uczynić całkiem nowe urządzenie – kocioł dolnego spalania bądź kocioł z podajnikiem na węgiel lub pellet. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekologiczne, ale znacznie tańsze niż zakup całkowicie nowego kotła. Do całkowitej modernizacji kotłowni wystarczą: palnik pelletowy, podajnik pelletowy, zbiornik na pellet, stary kocioł oraz sterownik paliwa.
Zmodernizowany pellet będzie w pełni dostosowany do przyjmowania trocin oraz innych zrębów drewnianych, co w późniejszej perspektywie pozwoli poczynić duże oszczędności na paliwie i przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego.

Czym można palić w piecu?

Poza standardowym materiałem opałowym dopuszcza się spalanie: papieru, tektury, odpadów z gospodarki leśnej, korka i kory drzewnej, trocin, wiórów, ścinków oraz odrzutów z makulatury.

Polityka prywatności