Jak można niestandardowo wykorzystać trociny?

 

Trociny są zasadniczo odpadem powstającym w czasie produkcji różnych elementów z drewna, jak np. kołki drewniane. Jednak mogą one mieć szerokie zastosowanie i nie muszą trafiać na śmietnik. Większości z nas w pierwszym odruchu trociny kojarzą się z klatkami gryzoni, w których są powszechnie umieszczane. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z innych ciekawych zastosowań tego materiału?

Wykorzystanie trocin

Co ciekawe trociny doskonale sprawdzą się nie tylko u gryzoni, ale również u większych zwierząt, takich jak konie. Mogą z powodzeniem stać się idealną wyściółką ich boksów. Odejdźmy jednak od zwierząt. Wytrawni ogrodnicy z pewnością wiedzą, że trociny doskonale sprawdzą się również jako ekologiczny nawóz. Najlepiej jeśli będziemy mieszać je z produktami zawierającymi w swoim składzie azot. Dzięki ich zastosowaniu ziemia zostanie wzbogacona w próchnicę, co z pewnością będzie dla niej wysoce korzystne, a wiele z naszych przydomowych roślin zacznie pięknie rosnąć.

To jeszcze nie koniec ciekawych zastosowań suchych trocin. Sprawdzają się one również w przemyśle wędliniarskim. Już tłumaczymy w jaki sposób. Otóż spalanie trocin powoduje wytwarzanie dużych ilości dymu, więc są one idealnym rozwiązaniem do wędzenia i produkowania naszych ulubionych wędlin i kiełbas. Duża ilość trocin trafia także do sektora przemysłowego, gdzie są one wykorzystywane w produkcji materiałów grzewczych, takich jak brykiet z trocin czy pellet.

Inne niecodzienne zastosowania trocin

Zdaniem specjalisty z firmy ZPH Ryszard Bigus trociny można wykorzystać obecnie również jako ciekawy sposób na uzyskanie nieco innej faktury na ścianie w czasie malowania. Doskonale nadadzą się do tego szczególnie drobne trociny. Należy wymieszać je z farbą, jednak przed malowaniem sprawdźmy na jakieś pionowej powierzchni czy efekt będzie taki, jakiego oczekujemy. Kolejnym pomysłem na wykorzystanie trocin jest wypełnienie nimi skórzanego worka treningowego. W ten sposób tworzymy go samodzielnie taniej, będzie też stosunkowo lekki. Jednak trzeba uważać, aby w wybranych trocinach nie było ostrych kawałków drewna, które mogą uszkodzić worek.

Polityka prywatności