Jakie są rodzaje kołków montażowych?

Kołki rozporowe są bardzo przydatnym elementem, gdy mamy do wykonania trudne prace remontowe lub wykończeniowe. Trudno sobie obecnie wyobrazić remont domu bez kołków. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że występują w wielu wariantach i każdy z nich będzie najlepszy do różnych konstrukcji. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jaki kołek montażowy będzie najlepszy dla twoich potrzeb.

Jakie są rodzaje mocowań kołków?

Rodzaje kołków możemy podzielić ze względu na typ mocowania do ściany.

  • Mocowanie ze względu na siłę tarcia. W tym wypadku tradycyjne rozporowe kołki są wciskane do otworu, a siła tarcia utrzymuje je w jednym miejscu.
  • Mocowanie nierozłączne, kiedy korek przykleja się do otworu na stałe.
  • Mocowanie kształtowe, które deformuje korek, aby wypełnił pustą przestrzeń

Kołki zgrupowane pod względem materiału.

Producenci proponują również szeroki wybór kołków dopasowanych tego, z czego są zrobione, na przykład kołki drewniane oraz pod względem typu materiału, do którego będą przyczepione. Występują między innymi do płyt gipsowych, które są dosyć krótkie i mają specjalne wypustki, które opierają się na tyle płyty, aby nie wypadła. Kołki do styropianu są tak zaprojektowane, aby za sprawą kształtu ślimaka, nie uszkadzały izolacji. Z kolei kołki do betonu są metalowe i długie, natomiast te przeznaczone do drewna wyposażone są w specjalny wkręt ułatwiający wnikanie w ten surowiec. Ciekawą odmianą jest kołek przeznaczony do cegły dziurawki, gdyż ma dodatkowe wstawki w kształcie motyla, które pomagają rozłożyć ciężar na całej dostępnej powierzchni.

Różnorodne zastosowanie kołków

Wybranie odpowiedniego kołka jest często skomplikowana kwestią, które zależy od wielu czynników, jednak przede wszystkim powinniśmy decydować na podstawie typu mocowanego materiału.

Polityka prywatności