W czym można spalać trociny?

Trociny to drobne wióra, które stanowią pozostałość po produkcji artykułów z drewna. Są to odpady, który można w sposób praktyczny wykorzystać, również do spalania jako opał. Jak powinno wyglądać to w praktyce?

Spalanie trocin

Ustawa o odpadach dokładnie wskazuje, czym można palic w piecu. Wśród tych materiałów są m.in. suche trociny, które można znaleźć również w ofercie naszej firmy. Jest to bowiem naturalnie powstały odpad niezawierający szkodliwych substancji, np. lakierów lub impregnatów.

W czym spalać trociny?

Trociny można spalać w specjalnych piecach zwanych trociniakami lub kozami. Są one proste w budowie oraz łatwe w uruchomieniu, a także mają niewielkie, ergonomiczne rozmiary. Mogą stanowić rozwiązanie awaryjne, zwłaszcza w niedużych domach. Sprawdzą się również jako sposób na dogrzanie pojedynczych pomieszczeń, np. gospodarczych.

Piec do spalania biomasy

Kolejną możliwością jeśli chodzi o spalanie trocin jest zastosowanie specjalnego pieca do biomasy. To nowoczesne urządzenia do których można wrzucać choćby makulaturę, słomę, czy właśnie trociny. Zazwyczaj takie piece pozwalają także na spalanie węgla razem z biomasą, dzięki czemu są jeszcze bardziej użyteczne.

Kocioł zasypowy oraz kocioł z podajnikiem

W przypadku niektórych pieców na inne rodzaje opału, można spalać w nich także trociny. Zawsze warto jednak omówić to z dostawcą lub producentem takiego urządzenia, czasem bowiem jest to odradzane, choćby ze względu na niższą temperaturę spalania trocin.

Produkcja pelletu lub brykietu z trocin

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się materiały do spalania takie jak pellet lub brykiet. W obydwu przypadkach do ich produkcji stosuje się odpady drzewne, w tym m.in. trociny. Są one prasowane w specjalnych maszynach, dzięki czemu gwarantują dobrą wartość opałową, a przy tym są wygodne w składowaniu.

Jak widać trociny można spalać na wiele różnych sposobów, w zależności od swoich potrzeb. Jeśli są Państwo zainteresowani zakupem takich odpadów, serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Dysponujemy suchymi trocinami, które stanowią pozostałości po produkcji kołków meblowych.

 

Polityka prywatności